SMS SERWIS

SMS SERWIS - yield serwisu: +23,49% / CZAS GRY: 64 miesiące

SMS SERWIS - yield serwisu: +37,95% / yield grudnia: +24,42% - stan na dzień 2011.12.28

SMS SERWIS! Co to jest i jak to działa? Otóż każdy, kto chce skorzystać z mojego typu może wysłać SMS na numer 7268 o treści TXT KLAWISZ i otrzyma SMS zwrotny z typem postawionym na konkretny dzień. Codziennie będę umieszczać tam jeden, lub dwa typy. Za każdym razem będę pisać ile ich jest i o której godzinie rozpoczyna się pierwszy mecz. Do tej właśnie godziny będzie można pobierać typy. W dni powszednie moje typy będą postawione zawsze do godziny 16:00. W weekendy trochę wcześniej, z uwagi na znacznie wcześniej rozgrywane mecze. Jeśli któregoś dnia nie będę grać to taka informacja pojawi się na blogu. Typy będą głównie z piłki nożnej i hokeja na lodzie, co nie znaczy wcale, że nie pojawią się tam też typy z innych dyscyplin sportowych. Zapewniam Was, że wszystkie typy grane w ramach SMS SERWIS-u pojawią się później na moim blogu. Wszystko tutaj będzie prowadzone w pełni uczciwie. Nie będzie żadnego oszukaństwa! SERDECZNIE ZAPRASZAM! Pobierajcie i zarabiajcie! Naprawdę warto! W razie jakichkolwiek pytań piszcie na gg: 8461881 (czasami tam bywam).

czwartek, 6 lutego 2014

Hokej bez tajemnic - część 29

"Kilkanaście lat oglądania, tysiące meczów,
setki tysięcy godzin, a NHL wciąż zachwyca."

HOKEJ..... NA OTWARTYM POWIETRZU - część 3
W początkach historii hokeja na lodzie gry rozgrywane były na zewnątrz, na rzekach, jeziorach i innych naturalnie występujących powierzchniach lodowych.
Pierwsza gra wewnątrz (bo trudno to pomieszczenie nazwać halą), która rozegrana została 3 marca 1875 roku w Victoria Skating Rink w Montrealu, była absolutną nowością w tamtym czasie. Zorganizował ją i grał w niej James Creighton, kanadyjski prawnik, inżynier, dziennikarz i sportowiec, członek Senatu Kanady. Pomógł on w popularyzacji tego sportu w Montrealu, a potem w Ottawie, gdzie służył jako urzędnik prawa. Podczas gdy pierwszy olimpijski turniej hokeja, który odbył się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku, grany był w pomieszczeniu, to gry na pierwszych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Chamonix, były pierwszymi z kilku takich turniejów, które rozgrywane były na zewnątrz. Jednak w latach późniejszych coraz częściej hokej zaczął "wchodzić" do hal. W latach 50-tych XX wieku generalnie wszystkie gry odbywały się już w zamkniętych pomieszczeniach, ale zdarzało się, że niektóre gry na Mistrzostwach Świata były czasami grane na zewnątrz, jak np. w 1957 roku gra o złoty medal pomiędzy ZSRR i Szwecją na Stadionie Lenina (teraz Stadion Łużniki) w Moskwie. Obecność na tym meczu około 55 tysięcy widzów była na ponad 40 lat rekordem oglądalności meczu hokeja na otwartym powietrzu. Dopiero 6 października 2001 roku, "Cold War" (Zimna wojna) z widownią 74 tysięcy 544 widzów na stadionie Spartan Stadium w East Lansing, w stanie Michigan, pobiła ten rekord. Trzy lata wcześniej, w 1954 roku Detroit Red Wings rozegrał grę pokazową na zewnątrz grając przeciwko więźniom z Zakładu Karnego Michigan's Marquette Branch Prison. 27 września 1991 roku Los Angeles Kings i New York Rangers spotkali się na parkingu przed Caesars Palace w Las Vegas, w stanie Nevada, i rozegrali przedsezonową grę nadchodzącego 1991-92 sezonu. Przy 28% wilgotności temperatura powietrza wynosiła w tym dniu 29°C, a w trakcie gry skoczyła do 35°C, ale pomimo tego lód utrzymał się i mecz został skończony. Jednak dopiero spotkanie na Spartan Stadium w 2001 roku stworzyło podwaliny i tendencję do częstszych i regularniejszych organizacji gier w hokeja na zewnątrz. Największa ilość tych gier odbywa się w Ameryce Północnej, ale trzeba zaznaczyć, że nie tylko NHL i inne ligi amerykańskie organizują tego typu imprezy. Również w Europie i w innych częściach świata, co pewien czas hokej "wychodzi" z hal.


5 lutego 2011 roku / HIFK - Jokerit

HOKEJ "NA ZEWNĄTRZ" W INNYCH CZĘŚCIACH ŚWIATA:
Ten zainicjowany na początku XXI wieku trend rozgrywania spotkań hokeja na lodzie na otwartych stadionach footballowych, baseballowych, czy też piłki nożnej, spowodował, że ogromnie wzrosła popularność tych gier i nikogo już nie dziwi pobijanie rekordów frekwencji w wielu ligach hokejowych na świecie. W artykule tym chciałbym przybliżyć Czytelnikom kilkanaście gier, które w XXI wieku rozegrane zostały poza USA i Kanadą.

1. 14 stycznia 2007 roku - Szwajcaria / Berno:
Pierwszym takim spotkaniem były derby kantonu Berno w Szwajcarii, pomiędzy SCL Tigers i SC Bern (wynik 2-5), rozegrane na stadionie piłkarskim Stade de Suisse w Bernie, gdzie swoje mecze rozgrywa BSC Young Boys Berno. Aktualnie jest on drugim, co do ilości miejsc siedzących, stadionem w Szwajcarii. Były tu rozgrywane mecze podczas Euro 2008. Bilety zostały sprzedane w ciągu 53 godzin od rozpoczęcia sprzedaży, a widowisko to obejrzało 30 tysięcy 076 fanów hokeja. Zresztą te dwa zespoły regularnie wypełniają największą halę hokejową w Szwajcarii PostFinance Arena (pierwotnie znaną jako Bern Arena), a ich spotkania zawsze ogląda ponad 17-tysięczna widownia.

2. 10 stycznia 2009 roku - Rosja / Moskwa:
W ramach 2009 Kontinental Hockey League All-Star Game na Placu Czerwonym w Moskwie, w Rosji, rozegrany został mecz hokeja, gdzie spotkały się 2 zespoły złożone z rosyjskich i zagranicznych graczy występujących w lidze KHL. Team Yashin (Russian Team) przegrał 6-7 z Team Jagr (World Team). Po stronie Aleksieja Yashina grali w tym spotkaniu m.in.: Aleksey Morozov (były gracz Pittsburgh Penguins), Alexander Eremenko (bramkarz mistrzowskiej drużyny Rosji z 2008 i 2009 roku), Alexander Radulov (były gracz Nashville Predators), Oleg Saprykin (były gracz Calgary Flames, Phoenix Coyotes i Ottawa Senators), a po stronie Jaromira Jagra grali: Robert Esche (były gracz Phoenix Coyotes i Philadelphia Flyers), Marcel Hossa (starszy brat Mariana, grającego w Chicago Blackhawks), Magnus Johansson (były gracz Chicago Blackhawks i Florida Panthers), Karel Rachunek i Jan Marek (tragicznie zmarli w katastrofie samolotu Yak, która wydarzyła się 7 września 2011 roku w Jarosławiu, o czym pisałem tutaj), oraz Ray Emery (obecnie grający w Philadelphii Flyers). Przyjmuje się, że szacunkowo mecz obejrzało od 2,5 do około 4 tysięcy widzów.

3. 7 lutego 2009 roku - Szwajcaria / Gstaad:
I znowu Szwajcaria. W Gstaad, na stadionie Gstaad Skating Rink, rozegrany został mecz pokazowy pomiędzy Szwajcarią i Słowacją (4-3 Pen.). Nie ma danych odnośnie widowni, ale szacunkowo przyjmuje się, że mecz obejrzało około 3 tysięcy widzów.

4. 27 grudnia 2009 roku - Węgry / Budapeszt:
Również Budapeszt na Węgrzech był miejscem rozegrania tego typu widowiska. Na stadionie sportowym Kisstadion, Ferencvarosi TC pokonał 2-1 drużynę Ujpesti TE. Impreza ta zorganizowana została w ramach 2009 Hungarian Winter Classic. Na trybunach zasiadło ponad 4 i pół tysiąca fanów hokeja.

5. 28 grudnia 2009 roku - Szwecja / Göteborg:
Dzień później, w Göteborgu w Szwecji, Swedish Hockey League zorganizowało, w ramach 2009 SEL Outdoor Classic, mecz na wielofunkcyjnym stadionie sportowym Ullevi, pomiędzy drużynami Frolunda HC i Farjestad BK (4-1). Na Ullevi zasiadło 31 tysięcy 144 widzów, co oznaczało nowy rekord Europy. Poprzedni rekord zanotowany w Szwajcarii z 2007 roku został pobity. Organizatorzy nie ustrzegli się jednak pewnych błędów technicznych i organizacyjnych, jak np. problemy z dostaniem się na stadion od początku meczu około pół tysiąca kibiców z ważnymi biletami. Dyrektor klubu Frolunda, Maty Ahdrian, powiedział: "To było prawdopodobnie około 500 widzów, którzy nie byli w stanie dostać się na czas, bo nikt na trybunach nie chciał ich przepuścić i nie mogli przejść, gdy gra została uruchomiona. To jest coś, co trzeba poprawić w organizacji, aby publiczność mogła dotrzeć na miejsce wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Jest wiele rzeczy, które są dobre i mało rzeczy, które nie działają tak dobrze, ale to się zdarza, kiedy robisz coś po raz pierwszy".

6. 9 stycznia 2010 roku - Austria / Klagenfurt:
Kolejnym państwem, które zorganizowało tego typu imprezę była Austria. Na wielofunkcyjnym stadionie Hypo-Arena w Klagenfurcie, miejscowa drużyna EC KAC przegrała 1-3 z EC Villacher SV. Po raz pierwszy od 1959 roku, odbyły się derby hokejowe na otwartym powietrzu, ponownie między KAC i VSV. 30 tysięcy 500 widzów (rekord austriackiej ligi hokeja) przyszło na stadion, by przy padającym śniegu i przejmującym zimnie móc podziwiać jak "Królowie Południa", tj. Villach, ogrywają swojego odwiecznego rywala.

7. 7 maja 2010 roku - Niemcy / Gelsenkirchen:
I następne państwo europejskie, które zorganizowało grę w hokeja poza halą. Mecz otwarcia 74. Mistrzostw Świata IIHF odbył się na stadionie piłkarskim Veltins-Arena (dawniej Arena AufSchalke). Swoje mecze rozgrywa tutaj Schalke 04 Gelsenkirchen. Drużyna Niemiec pokonała Stany Zjednoczone 1-2, po golu strzelonym w dogrywce przez Felixa Schütza, byłego gracza afiliacji Buffalo Sabres, Portland Pirates. To był pierwszy raz od 17 lat, kiedy to Niemcy pokonali Stany Zjednoczone w Mistrzostwach Świata. W 1993 roku na turnieju w Dortmundzie wygrali wtedy z USA, 6-3. Oprócz nadziei na zwycięstwo nad Amerykanami, organizatorzy liczyli też na pobicie starego rekordu frekwencji podczas meczu Mistrzostw Świata, czyli 55 tysięcy widzów, ustanowionego w 1957 roku na Stadionie Lenina (obecnie Stadion Łużniki) w Moskwie, a także najświeższego rekordu 74 tysięcy 554 widzów, ustanowionego podczas "Cold War" w 2001 roku, na stadionie w East Lansing, w stanie Michigan. Mecz na Veltins-Arena obejrzało 77 tysięcy 803 widzów, co stanowiło absolutny rekord frekwencji na meczu hokejowym do dnia 11 grudnia 2010 roku, czyli do "The Big Chill at the Big House".

8. 26 grudnia 2010 roku - Szwecja / Karlstad:
Ponownie Szwecja i ponownie grały drużyny Farjestad BK i Frolunda HC, ale tym razem w Karlstad. Na prowizorycznie ustawionych trybunach, 15 tysięcy 274 widzów było świadkami udanego rewanżu i zwycięstwa zespołu Farjestad 5-2. Bohaterem spotkania był niewątpliwie Dick Axelsson (nawiasem mówiąc grający teraz dla Frolundy), który zaliczył w tym spotkaniu 2 trafienia i asystę. Axelsson to młody utalentowany szwedzki hokeista, który zdobył z drużyną Szwecji Mistrzostwo Świata w hokeju na lodzie w 2013 roku, ale największe sukcesy osiągnął grając w "roller in-line hockey", czyli w hokeju na rolkach. Zdobył 3-krotnie drużynowe Mistrzostwo Świata w tej dyscyplinie w 2007, 2008 i 2009 roku i brązowy medal w 2010 roku.

9. 2 stycznia 2011 roku - Czechy / Pardubice:
Także Czesi mogli podziwiać piękno tej gry poza halą. Tak, tak, nasi południowi sąsiedzi kochają hokej, nie to co my, Polacy! W ramach Open Air Hockey na stadionie wyścigów motocyklowych Pardubice-Svitkov Speedway w Pardubicach, HC Eaton Pardubice zagrało z HC Kometa Brno (4-2). Choć tłum 17 tysięcy 140 widzów ustanowił nowy rekord Extraligi Czech dla otwartej gry, to jednak nie zdołał pobić rekordu dla największej widowni meczu hokejowego w Czechach. Na uroczystym otwarciu Sportovni Hali w Pradze (obecnie T-Mobile Arena) na jej trybunach zasiadło 18 i pół tysiąca widzów. Wśród powodów niższej, jak oczekiwano, frekwencji był brak jakichkolwiek markowych nazwisk grających w meczu, a zwłaszcza zbyt wysokie ceny biletów. Bilety kosztowały od 450 do 1000 koron czeskich (od około 24 do 53 dolarów). Ceny biletów w czeskiej Extralidze są zazwyczaj w przedziale od 100 do 300 koron.

10. 9 stycznia 2011 roku - Meksyk / Mexico City:
7 dni później doszło do kolejnego spotkania, jednak miejsce jego rozegrania może wydawać się wręcz abstrakcyjne dla hokeja na lodzie. W ramach 2011 World Junior Ice Hockey Championships - Division III, w Mexico City w Meksyku, na głównym placu miejskim Plaza de la Constitucion, jednym z największych placów na świecie (nieformalnie nazywanym Zocalo), przygotowano lodowisko i tymczasowe trybuny o pojemności około 50 tysięcy miejsc. Pomysł organizacji takiej gry w takim miejscu określany był mianem "crazy dream" (szalony sen). Meksyk może nie jest najbardziej odpowiednim miejscem do zorganizowania gry hokeja na zewnątrz, gdy o tej porze roku temperatura sięga 23°C w ciągu dnia i 9°C w nocy, ale mecz jak najbardziej odbył się. Młoda U20 drużyna Meksyku pokonała 8-0 młodych U20 hokeistów z Bułgarii. Jak powiedział przed meczem Prezes Meksykańskiej Federacji Hokeja na Lodzie, Joaquin de la Garma: "To spotkanie jest bardzo ważne dla meksykańskiego hokeja. To duża promocja dla naszego sportu. Będzie ono transmitowane na żywo w telewizji w Meksyku, ale także w innych krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Argentyna, Brazylia, Chile i Kolumbia. Mam nadzieję, że uda nam się wypełnić widownią przygotowaną arenę". Co najciekawsze, to wstęp na ten mecz był WOLNY!. Czy ja kiedyś doczekam organizacji takiego wydarzenia w Polsce? To chyba jednak po stokroć jest "crazy, crazy, crazy............... dream"!

11. 5 lutego 2011 roku - Finlandia / Helsinki:
Kolejnym państwem, gdzie można było zobaczyć hokej "pod chmurką" była Finlandia. Stadion Olimpijski w Helsinkach był areną meczu pomiędzy Jokerit i HIFK Helsinki (3-4) w ramach (od wtedy) corocznego Talviklassikko, czyli Zimowego klasyku. Wtedy też ustanowiony został nowy rekord frekwencji na hokejowym meczu Ligi Europejskiej - 36 tysięcy 644 widzów. Impreza miała budżet w wysokości jednego miliona euro. Organizatorzy podjęli decyzję, że ryzyko i zyski będą liczone w stosunku rocznym i drużyny grające otrzymają po 20% wszelkich osiągniętych zysków. Po 2011 Talviklassikko wykorzystane przez graczy podczas meczu koszulki zostały sprzedane na aukcji internetowej w ciągu tygodnia. Aukcja okazała się ogromnym sukcesem. Koszulka strzelca zwycięskiej bramki, Mikaela Granlunda (obecnie gracza Minnesota Wild), sprzedana została za 10 tysięcy 022 euro, a koszulka najlepszego gracza meczu, kapitana HIFK Ville Peltonena, za 9 tysięcy 001 euro. Wpływy z aukcji, w wysokości 44 tysięcy 500 euro, zostały przekazane na cele charytatywne dla Suomen Icehearts.

12. 26 lutego 2011 roku - Szwecja / Leksand:
"Slaget om Siljan", czyli "Bitwa o Siljan" odbyła się pomiędzy Leksands IF i Mora IK (1-4), drużynami drugiego poziomu rozgrywek hokeja na lodzie w Szwecji, ligi Hockey Allsvenskan. Siljan to nazwa jeziora i krateru uderzeniowego w Szwecji, położonych w środkowej części kraju, w regionie Dalarna. Siljan jest drugim co do wielkości największym znanym kraterem uderzeniowym w Europie (po kraterze Kara w Rosji).
Ma średnicę 52 kilometrów, a jego wiek ocenia się na 376,8 mln lat. Największymi miastami położonymi nad jeziorem Siljan są właśnie Mora i Leksand. Na Villa Långbers Arena zasiadło 17 tysięcy 319 widzów, co było liczbą większą, niż ilość mieszkańców zamieszkujących gminy tych dwóch miast.

13. 10 grudnia 2011 - Szwecja / Jönköping:
Po raz trzeci w Szwecji został zorganizowany mecz hokeja w ramach SEL Outdoor Classic. W dwóch poprzednich edycjach grały drużyny Farjestad i Frolundy, a tym razem zagrały HV71 i Linköpings HC (0-1 OT). 18 tysięcy 884 widzów przyszło obejrzeć ten mecz, co było nowym rekordem frekwencji na imprezie sportowej w Jönköping. Miejscem spotkania była arena przygotowana na zewnątrz Elmia Exhibition & Convention Centre, czyli kompleksu hal targowych w Jönköping. Elmia została zbudowana w 1961 roku z myślą o targach rolniczych. Później została rozszerzona również na inne targi i pokazy, takie jak pokazy łodzi i samochodów. Kompleks posiada teraz 34 tysiące m² powierzchni i dzieli się na 4 główne sale i kilka mniejszych. Jedną z najbardziej popularnych imprez w Elmia jest Dreamhack, największe "LAN Party" na świecie, z ponad 13 tysiącami zwiedzających wraz ze swoimi komputerami.

14. 4 lutego 2012 roku - Finlandia / Helsinki:
Następne Talviklassikko, czyli Winter Classic fińskiej ligi hokejowej SM-liiga. Ponownie na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach, ponownie pomiędzy HIFK i Jokerit i ponownie wygrana HIFK, ale tym razem po rzutach karnych 3-2. Na stadionie zasiadło 34 tysiące 264 widzów.

15. 9 lutego 2012 roku - Finlandia / Helsinki:
W dniach 9-12 lutego odbył się w Finlandii turniej Euro Hockey Tour. EHT to cykl międzynarodowych turniejów w hokeju na lodzie rangi reprezentacyjnej rozgrywanych od 1996 roku, cztery razy w ciągu sezonu. Uczestniczą w nich reprezentacje: Rosji, Szwecji, Czech oraz Finlandii. Zwycięzca zostaje uznany za nieoficjalnego Mistrza Europy. Cykl Euro Hockey Tour składa się z czterech turniejów: Karjala Cup w Finlandii, Channel One Cup w Rosji, Oddset Hockey Games (wcześniej LG Hockey Games) w Szwecji i Kajotbet Hockey Games (wcześniej Czech Hockey Games) w Czechach. Zsumowane wyniki ze wszystkich turniejów są uwzględniane w tabeli klasyfikującej edycję w sezonie. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów w tej tabeli zostaje zwycięzcą. Każdy turniej składa się z sześciu meczów. W turnieju 2012 Oddset Hockey Games pięć meczów zostało rozegranych w hali Ericsson Globe w Sztokholmie w Szwecji, a jeden mecz (inauguracyjny) na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach w Finlandii. Przy 25 tysiącach 036 widzach zespół Finlandii przegrał z drużyną Rosji 0-2.

16. 17 lutego 2012 roku - Rosja / Krasnojarsk:
Krasnojarsk, trzecie co do wielkości miasto Syberii, położone nad rzeką Jenisej, było miejscem rozegrania drugiego meczu hokeja na zewnątrz w Rosji w XXI wieku. Na Central Stadium, stadionie piłkarskim klubu Mietałłurg-Jenisiej Krasnojarsk, zasiadło 16 tysięcy 100 widzów i obejrzało spotkanie pomiędzy Sokol Krasnoyarsk i Lokomotiv Yaroslavl (2-3), rozegranego w ramach sezonu zasadniczego Wyższej Hokejowej Ligi Rosji (Wysszaja Chokkiejnaja Liga - VHL). To historyczne wydarzenie w Krasnojarsku odbyło się w ramach obchodów 65. rocznicy rosyjskiego hokeja i na 40. rocznicę "Summit Series", turnieju, w którym rywalizowały dwie najlepsze wtedy reprezentacje narodowe w hokeju na lodzie na świecie, ZSRR i Kanada. Dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na pomoc rodzinom zawodników i trenerów, oraz personelu administracyjnego Lokomotivu, ofiar katastrofy samolotu Yak, która wydarzyła się 7 września 2011 roku na lotnisku Tunoszna w Jarosławiu.

17. 14 września 2012 roku - Chorwacja / Pula:
Kolejnym szalonym pomysłem gry hokeja na otwartym powietrzu poszczycić się może chorwacki klub Medveščak z Zagrzebia, który ku ogromnej uciesze fanów, zrobił coś specjalnego i zorganizował trzydniowy festiwal hokeja w prawdziwym rzymskim amfiteatrze nad Morzem Adriatyckim. Rzymski amfiteatr w Puli w Chorwacji został zbudowany w latach 27 p.n.e. - 68 n.e. i jest jednym z sześciu największych w świecie spośród 200 zachowanych amfiteatrów rzymskich. Jest także najlepiej zachowanym zabytkiem w Chorwacji. W czasach starożytnych amfiteatr był areną walk gladiatorów, aż cesarz Honoriusz zakazał tych walk w 5 wieku n.e., a nawet przedstawiano w nim naumachie (widowiska przedstawiające bitwy morskie na specjalnie wybudowanym basenie w amfiteatrze). W tamtych czasach arena mieściła w pozycji siedzącej około 20 tysięcy widzów.
Na tydzień przed wyznaczonymi terminami meczy, 14 i 16 września, rozpoczęła się budowa lodowiska. Ponad 150 ton sprzętu zostały dostarczone na 22 samochodach ciężarowych, które ponad sześć dni jechały z Włoch do Zagrzebia. Cała część lodowiskowa, włącznie z zapleczem, miała wymiary 187m x 85m i zbudowana została na drewnianej platformie. Trybuny posiadały nieco ponad 7 tysięcy miejsc i były budowane etapami ze względu na teren wewnątrz amfiteatru. Cała impreza kosztowała około 500 tysięcy euro i jej koszty zostały pokryte za pośrednictwem sprzedaży biletów, sponsorów i partnerów biznesowych przedsięwzięcia. Ten śmiały pomysł, aby grać w zabytkowej 2000-letniej otwartej arenie, stał się oszałamiającym sukcesem, pomimo stosunkowo niskiej zdolności pojemnościowej trybun areny. W pierwszym spotkaniu "Niedźwiedzie" z Zagrzebia przegrali ze słoweńską drużyną Olimpija Ljubljana 2-3. Mecz obejrzało 7 tysięcy 130 widzów i ponad 900 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.

18. 16 września 2012 roku - Chorwacja / Pula:
W przeddzień tego meczu, 15 września, ponad 5 tysięcy kibiców pojawiło się na trybunach, aby obejrzeć spotkanie pomiędzy weteranami zespołu Medveščak Zagreb, wzmocnionych kilkoma obecnymi graczami, a rosyjskimi weteranami zespołu HC Gazprom Export. Mecz zakończył się wynikiem 3-10 dla Rosjan, a grali w nim m.in.: szef Związku Zawodników KHL (KHL Players’ Union) Andrei Kovalenko, szefowie Komitetu Dyscyplinarnego KHL (KHL Disciplinary Committee) Valery Kamensky i Dmitrij Teplyakov, oraz Prezydent KHL (KHL President) Aleksander Miedwiediew. 16 września na Pula Arena zagrały drużyny: chorwacki Medveščak Zagreb i austriacki Vienna Capitals. Mecz zakończył się wynikiem 4-1 dla Niedźwiedzi z Zagrzebia.
Na koniec tej mojej "opowieści" o przepięknym miejscu na świecie, jakim jest Pula, proponuję obejrzeć krótki 2-minutowy filmik, gdzie przekonacie się, że hokejowe widowisko w ramach 2012 Arena Ice Fever to było prawdziwe święto dla widzów, dla Puli i dla Chorwacji.

19. 8 grudnia 2012 roku - Szwecja / Gävle:
Klub Brynäs IF z Gävle uczcił obchody 100. rocznicy swojego istnienia spotkaniem z Timrå IK na tymczasowej arenie zwanej Gävlebocken Arena, zbudowanej na zewnętrznym parkingu przed halą klubu Läkerol Arena. Przy temperaturze 12 stopni poniżej zera, Brynäs wygrał 3-0, a mecz ten oglądało 15 tysięcy 009 widzów.

20. 4 stycznia 2013 roku - Słowenia / Ljubljana:
Tym razem gra na zewnątrz w hokeja zawędrowała do Słowenii. Trzy mecze w odstępach dwudniowych odbyły się między 4 a 8 stycznia w ramach Bežigrad IceFest 2013. Ten bardzo wymagający projekt organizacji 5-dniowego festynu miał wyjątkowo ciekawy program:
Czwartek, 3 styczeń:
- próba
Piątek, 4 styczeń:
- mecz Telemach Olimpija Ljubljana - EC Villacher SV
Sobota, 5 styczeń:
- lodowisko udostępnione dla odwiedzających
- mecze hokejowe młodszych hokeistów
- wieczorem: dyskoteka na lodzie
Niedziela, 6 styczeń:
- kwalifikacje do "Red Bull Crashed Ice"
- mecz Telemach Olimpija Ljubljana - Medveščak Zagreb
Poniedziałek, 7 styczeń:
- lodowisko udostępnione dla odwiedzających
Wtorek, 8 styczeń:
- zapoznanie z 80. rocznicą pierwszego meczu hokeja w Słowenii
- mecz Telemach Olimpija Ljubljana - KAC Klagenfurt
Bilety sprzedawane były w przystępnych cenach, od 21 do 50 euro za pakiet dla wszystkich trzech spotkań i od 9 do 20 euro za pojedyncze mecze. Niestety, ale nie znalazłem nigdzie danych dotyczących ilości widzów podczas tych trzech spotkań. W pierwszym meczu Telemach Olimpija pokonała w dogrywce EC VSV 5-4.

21. 5 stycznia 2013 roku - Niemcy / Nürnberg:
Norymberga i Frankenstadion to miejsce, gdzie odbył się kolejny otwarty mecz hokeja na lodzie. Przy 50 tysiącach widzów, Thomas Sabo Ice Tigers pokonali Eisbären Berlin 4-3.

22. 6 stycznia 2013 roku - Słowenia / Ljubljana:
Drugi mecz w ramach Bežigrad IceFest 2013. Tym razem grali Telemach Olimpija Ljubljana i Medveščak Zagreb, a wynik był typowo hokejowy: 8-4.

23. 8 stycznia 2013 roku - Słowenia / Ljubljana:
Trzeci mecz w ramach Bežigrad IceFest 2013. Telemach Olimpija Ljubljana - KAC Klagenfurt 2-4.

24. 14 grudnia 2013 roku - Szwecja / Göteborg:
Po raz drugi hokej zawitał do Göteborga. Frölunda HC - Skellefteå AIK 1-4, a ten mecz obserwowało 13 tysięcy 452 widzów.

24. 14 grudnia 2013 roku - Finlandia / Tampere:
Fińska liga hokeja na lodzie SM-liiga ogłosiła w dniu 9 kwietnia 2013 roku, że w ramach Open Ice Winter Classic zorganizuje w Tampere mecz hokeja na otwartym stadionie. Na miejsce spotkania wyznaczony został wielofunkcyjny stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Tampere United. Jego pojemność wynosi 16 tysięcy 800 miejsc siedzących, a podczas organizowanych tutaj koncertów może pomieścić nawet do 32 tysięcy widzów. Na tym stadionie wystąpili m.in.: w 2004 roku Eppu Normaali - jeden z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się zespołów rockowych w Finlandii, w 2007 roku grupa Toto, Iron Maiden w 2008 roku, Bruce Springsteen w 2009 roku, w 2010 roku Bryan Adams i grupa AC/DC, Red Hot Chili Peppers w 2012 roku i Bon Jovi w 2013 roku. 14 grudnia 2013 roku przy 15 tysiącach 062 widzach zagrały na nim dwie drużyny hokejowe Tappara i Ilves (1-0). Podczas tego spotkania doszło do niecodziennego incydentu. W połowie meczu na środku stadionu pękł lód, co spowodowało przerwanie meczu na ponad godzinę. Podczas przerwy stadion Ratinan opuściła większa część publiczności. Po wznowieniu spotkania na trybunach pozostała już tylko garstka najbardziej żarliwych fanów hokeja.

25. 22 grudnia 2013 roku - Francja / Grenoble:
A teraz jedziemy do Francji. To kolejny europejski kraj, w którym zorganizowano mecz hokeja na zewnątrz. W Grenoble zagrały przeciwko sobie dwie ekipy francuskiej ligi hokejowej Ligue Magnus - Grenoble Brûleurs de Loups i Briançon Diables Rouges (4-5). Miejscem spotkania był stadion piłkarski Stade des Alpes, gdzie swoje mecze rozgrywa drużyna Grenoble Foot 38, jak również niektóre gry gra tam drużyna rugby FC Grenoble. Ciekawostką tego stadionu jest to, że w całości zasilany jest on energią słoneczną. Na otaczającym murawę stadionu trawniku rozłożony został zintegrowany płaszcz ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 18 tysięcy m², które mogą produkować rocznie równowartość energii zużywanej w trakcie pięciu spotkań Grenoble Foot 38. W dniu 22 grudnia na trybunach zasiadło 19 tysięcy 767 widzów, co było rekordem frekwencji na stadionie podczas meczu dwóch francuskich zespołów.

26. 11 stycznia 2014 roku - Szwajcaria / Genewa:
Stade de Genève – stadion piłkarski w Genewie, na którym rozegrane zostały 3 spotkania grupy A w ramach Euro 2008 i gdzie na co dzień rozgrywa tu swoje mecze klub piłkarski Servette FC, był obiektem gdzie rozegrano kolejne w Szwajcarii spotkanie drużyn hokejowych. Przy 29 tysiącach 400 widzach, Genève-Servette HC przegrał po dogrywce 0-1 z beniaminkiem szwajcarskiej ligi NLA, Lausanne Hockey Club. Servette HC to prawie 110 letni (od 1905 roku) klub hokejowy, 2-krotny zdobywca Pucharu Szwajcarii, 9-krotny wicemistrz kraju i zeszłoroczny zdobywca Pucharu Spenglera. Spengler Cup to coroczny towarzyski turniej w hokeju na lodzie odbywający się w szwajcarskim Davos. Pierwsza edycja tego turnieju odbyła się w 1923 roku, co czyni go najstarszym turniejem hokejowym na świecie. Gospodarzem wydarzenia jest szwajcarski zespół HC Davos, a turniej rozgrywany jest pomiędzy drugim dniem świąt Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem.

27. 19 stycznia 2014 roku - Rosja / Chelyabinsk:
Ostatnim poza Ameryką (jak na razie) spotkaniem drużyn hokejowych na stadionie piłkarskim był mecz w rosyjskim Czelabińsku w dniu 19 stycznia. Na stadionie drużyny FK Chelyabinsk przy 9 tysiącach 200 widzach spotkały się 2 drużyny drugiego szczebla rozgrywek hokejowych w Rosji (liga Wysszaja Chokkiejnaja Liga - VHL), Chelmet Chelyabinsk i Lada Togliatti (2-5).

Jak widać gry w hokeja na powietrzu nie są tak rzadkie w dzisiejszych czasach, a te regularnie organizowane imprezy pobudzają wyobraźnię publiczności i odgrywają znaczącą rolę w szerzeniu popularności tego sportu. Podczas gdy inne sporty halowe, takie jak koszykówka, są w stanie wykorzystać mniejsze powierzchnie boiskowe, np. odkryte korty tenisowe, a nawet lotniskowce, do gier na świeżym powietrzu, to jest to niemożliwe w hokeju na lodzie, ponieważ podstawowe wymiary lodowiska są znacznie większe niż powierzchnie do gry dostępne w każdym z tych w/w miejsc. Jednak nie każdy pewnie z Was wie, że hokej został rozegrany na Stade Roland Garros, miejscu gdzie odbywa się French Open i na rosyjskim lotniskowcu Admiral Kuznetsov, ale były to raczej inscenizacje, niż właściwe spotkania hokejowe. Fakt faktem, że do rozgrywania hokeja potrzebne są jednak wielkopowierzchniowe obiekty, na których w pełni pokazane zostanie piękno tego sportu. Oby ten coraz bardziej popularny trend poza halowych spotkań hokeja na lodzie rozwijał się, a takich meczy było coraz więcej, czego sobie i fanom hokeja z głębi serca życzę.

A na koniec taki żarcik obrazkowy.
Tak, kobiety potrafią grać w hokeja.
Tak, wykorzystują do tego naturalne powierzchnie lodowe.
Tak, nawet niedobory ubraniowe im w tym wcale nie przeszkadzają!

Materiały źródłowe:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_outdoor_ice_hockey_games
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ice_hockey_games_with_highest_attendance
http://www.dn.se/sport/ishockey/publikkaos-nar-europarekordet-slogs%5C

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz